Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Şanzıman Debriyaj Bakımı

Şanzıman Debriyaj Bakımı

Şanzıman Bakımı

Şanzıman özetle, motordan aldığı  gücü tekerleklere aktaran sistem olarak tanımlayabiliriz. Şanzıman diye adlandırdığımız  vites kutusunun içerisinde, dişlilerden oluşan bir mekanizma yer almaktadır. Bu dişlilerin birbirine sürterek çalıştığını  ve bu sayede tekerleklere güç iletiğini düşündüğümüzde zaman içinde nasıl aşınacağı ve zarar göreceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Bunu önlemenin yolu uzman bir oto serviste düzenli olarak şanzıman yağının değiştirilmesi ve şanzıman bakımlarının yapılmasıdır.

Şanzıman bakımı için en basit yol yağ değişimidir. Bu sebeple şanzıman yağının düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekiyorsa yağ değişimi ya da ilavesinin uzman oto servis tarafında yapılması oldukça önemlidir. Şanzıman yağı kati suretle araç modeli dikkate alınarak değiştirilmelidir.

Şanzıman bakımının yapılması motorun verimli çalışmasının yanı sıra araç sürüş kalitesini de oldukça arttıracaktır. Özellikle kalabalık şehirlerin trafik yoğunluğunu ve trafikte geçirilen sürede  yapılan dur- kalk’ları göz önünde bulundurursak düzenli olarak  şanzıman bakımının yapılması son derece önemlidir. Aracınızın sağlıklı ve uzun ömürlü kalması ve  size maliyeti yüksek bir arıza çıkarmasını istemiyorsanız Şanzıman bakımını ihmal etmemelisiniz.

Debriyaj Kontrolü ve Değişimi

Debriyaj sistemi; manuel sürüş özelliği olan araçların ilk hareketi sırasında, motorun hareketini tekerleklere ileterek aracın sarsıntısız olarak harekete geçişini, hareket halinde iken ise vites durumlarını değiştirmek ve gerektiği durumlarda motor freni yaparak (kompresör) aracın kontrollü bir şekilde durmasını sağlayan aktarma organıdır.

Debriyaj sistemi bakımında öncelikli olarak test sürüşü ile aracın kavrama ve vites geçiş testi yapılır. Test sonucunda araçta kalkış sırasında titreme, silkeleme ve debriyaj pedalının kavrama seviyesinin üst sınırlarda olması durumunda olup olmadığı kontrol edilir. Sistemde arıza tespit edilmiş ise debriyaj sistemini oluşturan baskı, balata ve bilya set olarak değiştirilir. Şanzıman yağ seviyesi kontrol edilerek eksiklik var ise tamamlanır. Test sürüşü ile uygulanmış olan onarım işlemlerinin sonuçları test edilir.

 

Önceki
Süspansiyon Sistemi Bakım

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM